Spływ Odrą i Oławą we Wrocławiu. Odwiedziny w Hydropolis.

Pływanie po centrum Wrocławia na Odrze jest nieco utrudnione. Za Ostrowem Tumskim obowiązuje zakaz poruszania się łodzi z napędem wiosłowym. Kolejnym utrudnieniem jest nurt Odry, którego pokonanie, pod prąd, na szerokich packraftach będzie wymagało sporo siły. Mamy tu również miejsca trochę niebezpieczne, z wysokim nabrzeżem, gdzie w przypadku awarii trudno będzie wyjść na brzeg. Aby pływać po Odrze musimy również posiadać na pokładzie kamizelkę ratunkową (nie asekuracyjną), ponieważ poruszając się po drogach wodnych jest to wymóg prawny, a policja we Wrocławiu egzekwuje ten przepis (w Szczecinie czy trójmieście policja nie zwraca uwagi na rodzaj kamizelki). Być może jest to słuszne, ponieważ mamy tutaj znacznie większą koncentrację zagrożeń niż w innych miejscach.

Parking i wygodne zejście do Odry, znajduje się przy Urzędzie Wojewódzkim w o okolicy Mostu Grunwaldzkiego. Przy Moście Grunwaldzkim znajduje się również Centrum Odra z małą przystanią dla kajaków/packraftów, gdzie możemy zatrzymać się na kawę.

Trudno w to uwierzyć, ale Wrocław posiada aż 118 mostów! Z poziomu Odry przepięknie wygląda również Ostrów Tumski. Tutaj warto udać się na wieżę widokową Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie na wysokości 60 metrów znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać Wrocław i cały system wodny, które tu funkcjonuje. Na sam szczyt wierzy dojedziesz windą.

Jeżeli chciałbyś przepłynąć znacznie bezpieczniejszym odcinkiem przez Wrocław, możesz wybrać rzekę Oławę, która nie jest drogą wodną, a więc kamizelka ratunkowa nie będzie potrzebna (wystarczy asekuracyjna).

Przy rzece Oławie polecam odwiedzić jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie i ośrodek edukacji ekologicznej – Hydropolis. To nowoczesny obiekt pełen ciekawostek i wiedzy związanej z wodą, a wszystko podane w bardzo interesujący sposób. Między innymi, można tutaj usiąść za sterami repliki batyskafu Piccarda, który w 1960 roku jako pierwszy pojazd załogowy osiągnął najgłębszy punkt na Ziemi – Głębię Challengera – 10 912 metrów, która znajduje się w Rowie Mariańskim. W małej sali kinowej przy batyskafie możemy poznać historię wyprawy. Oprócz tego wiele informacji na temat wody i ekologii. Warto przed zwiedzaniem pobrać aplikację, dzięki czemu głos lektora opowie nam o eksponatach. Polecam!

Mapa proponowanego spływu dla osób nieco bardziej zaawansowanych i z węższym packraftem: (dla pozostałych polecam wybrać samą rzekę Oławę)



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *